Jakie kije narciarskie wybrać? Porady, które ułatwią decyzję.
Kije narciarskie to cenne wyposażenie i co ważne kryją w sobie sporo zalet. Jeśli rozważasz ich zakup – przeczytaj nasze wskazówki, a lepiej przemyślisz, co chciałbyś wybrać? Jakie wybrać kije narciarskie? Kije narciarskie: Leki, Komperdell, a może Cober? Oto kilka cennych informacji.
Klasyczne kije narciarskie: jak wybrać?
Konstrukcja kijków narciarskich nie jest skomplikowana. O tym, jak są zbudowane i jak dobrać kije narciarskie do wzrostu, pisaliśmy we wcześniejszym poradniku.
Rączki tworzone są z różnych materiałów. Klasyczne modele wyposażone w wygodną rękojeść i zapewniają stabilne trzymanie. Lepsze modele charakteryzują się precyzyjnym wyprofilowaniem i są wykonane z tworzywa, często z dodatkowymi gumowymi wstawkami, co zapobiega ślizganiu się dłoni. Te tańsze rozwiązania mają często twardsze plastikowe lub piankowe zakończenia.
Rękojeść wyposażona jest w tak zwany strap, czyli pasek, którego zadaniem jest utrzymanie kijów pod kontrolą. Paski posiadają różne rozwiązania w zakresie zamocowania. Tradycyjne modele posiadają paski wewnątrz uchwytu, często zakończone klamrą. To standard w uniwersalnych modelach. Charakteryzują się one przystępną ceną, co czyni je bardzo dobrym wyborem, szczególnie dla najmłodszych narciarzy.
Paski z szybkim dopasowaniem
Kolejne z rozwiązań posiadają zapięcia zintegrowane z uchwytem, dające możliwość regulacji poprzez pociągnięcie. Mogą nie mieć zakończeń tradycyjną klamrą, a jedynie z jednoelementowym zabezpieczeniem. Co ciekawe, niektóre modele posiadają pasek w różnej szerokości. W centralnej części jest on grubszy, by lepiej opierać się na rękawicy narciarza i węższy na dole.
Bardzo fajną funkcją, którą spotkamy w droższych modelach kijków są paski, które dzięki pociągnięciu dłoni ku górze, pozwalają powiększyć komfort trzymania. Jednocześnie pociągniecie w dół jest zablokowane, dzięki czemu nie zmieni się, tym samym gwarantując stabilność. Atuty quick strapów to wygoda, ale także większe bezpieczeństwo. Podczas ewentualnej wywrotki można szybko poluzować pasek. Te sprytne rozwiązana znajdziemy w kijach narciarskich Komperdell, Cober czy Leki np. Provolution Carbon czy Cober Word Cup SL.
Kije narciarskie Leki: nowoczesne rozwiązania Trigger S
Jeśli wydaje Ci się, że konstrukcja kijków dla narciarzy jest zawsze banalnie prosta. Nic bardziej mylnego. Aby być bezpiecznym na stoku marka Leki opracowała rewolucyjny system przyczepności kijów narciarskich nazwany Trigger S. Dla wymagających i nieco bardziej zaawansowanych miłośników narciarstwa ten system to doskonała jakość i najnowsza technologia. Abyś mógł w pełni cieszyć się komfortową jazdą na nartach Trigger S działa jak magnes. To zespół akcesoriów, wzajemnie do siebie pasujących z szybkim wpinaniem i wypinaniem. Rękawice posiadają specjalny haczyk, dzięki któremu można je wpiąć. To nie są tanie rozwiązania, ale jeśli jesteś często na stoku – warto się nimi zainteresować. Jednym z chętnie wybieranych modeli jest Bold Lite S.
Karbonowe czy aluminiowe?
Stalowe modele już dawno zastąpiono aluminium. Z uwagi na rewelacyjne właściwości najczęstszym materiałem wykorzystywanym do produkcji tego akcesorium jest aluminium. Jego wysoka odporność na uderzenia, giętkość czy złamania sprawia, że aluminiowe kije narciarskie mogą wytrzymać najtrudniejsze warunki czy agresywną jazdę. Często są one połączone ze stalowym grotem. Aluminiowe wały są poddane różnym procesom opracowania, co oznaczone jest przez producentów np. TS 6.5.
Niesamowicie lekkim i wytrzymałym na odkształcenia i zginanie jest karbon. To materiał o fantastycznych właściwościach i niezwykle cieńki. Niestety włókno węglowe wytwarzane jest w procesie wymagającym wysokiego zaawansowanie, co znacząco wpływa na koszt produkcji. Dlatego lekki i wytrzymały karbonowy kijek jest zdecydowanie droższy. Choć cena nie jest jego atutem kijek narciarski wykonany z karbonu to model o najwyższej jakości, a jego zakup będzie na długie lata.
Kolejnym fantastycznym rozwiązaniem jest połączenie włókna aramidowego z aluminium. Włókno aramidowe to synonim dużej sztywności, które świetnie sprawdza się w produkcji sprzętu narciarskiego zapewniając ekstremalną wytrzymałość.
Kształty: lepsza dynamika dla zaawansowanych
Dlaczego nie wszystkie kije narciarskie są proste? Dla zaawansowanych narciarzy, którzy pragną szybkości na stoku modele wyróżniają się charakterystycznym profilem. Ich kształt ma na celu zmniejszenie oporów powietrza i uzyskania większej wydajności oraz efektu kołysania. Charakteryzuje je także bardzo wąski kosz. To idealny kompan do szybkich zjazdów. Para takich zakrzywionych kijków to lepsza aerodynamika. Więc, jeśli chcesz jeździć jak zawodowiec Pucharu Świata – wyposaż się w taki model.
Podsumowanie
Niezależnie od tego czy zaczynasz przygodę z narciarstwem czy jesteś profesjonalistą kijki narciarskie oferują Ci stabilność. Bez względu na Twój wybór – czy wybierzesz karbonową niską wagę czy wysoką trwałość z aluminium – kije to komfort i zwiększona radość oraz przyjemność jazdy. Podsumowując, jakie kije narciarskie wybrać, warto także zastanowić się, jak często będziemy z nich korzystać oraz jakie są nasze umiejętności. Modele tradycyjne będą odpowiednie dla dzieci, jak również do jazdy rekreacyjnej. Natomiast kije narciarskie z innowacyjnymi rozwiązaniami przydadzą się wymagającym miłośnikom białego szaleństwa. A jeśli chcesz wiedzieć więcej o cennych funkcjach, koniecznie przeczytaj, o tym dlaczego kije narciarskie są potrzebne, a poznasz ich funkcje.