Kije narciarskie podobnie jak narty dzielimy na kilka kategorii. Dobieramy je w zależności od dyscypliny narciarskiej jaką chcemy uprawiać. W naszym blogu skupimy się na najczęściej poszukiwanych kijach alpejskich klasycznych. Stosowane są dla narciarzy jeżdżących po przygotowanych stokach i stanowią one około 80% rynku kijów narciarskich. Kije zbudowane są z rurki, rękojeści zakończonej najczęściej paskiem, a na drugim końcu z grota i talerzyka. Rurki najczęściej wykonane są z aluminium (tańszy materiał), włókna szklanego (tzw. kije karbonowe, droższe bardziej plastyczne) oraz hybryd aluminium-carbon. Do produkcji rękojeści stosuje się najczęściej plastik, korek, gumę lub połączenia tych materiałów. Grot, to zakończenie kija na dole, które odpowiada za wbijanie się w śnieg. Jest on wykonany najczęściej z twardych stopów stali, odpornych na kontakt
z lodem. Aby prawidłowo dobrać kije alpejskie klasyczne możemy:

Po pierwsze:

Udać się do wyspecjalizowanego sklepu. Celem dopasowania rozmiaru kije obracamy grotem ku górze, chwytamy dłonią tuż pod talerzykiem i dobieramy najbliższy długością do konta prostego w łokciu.

Po drugie:

Zamawiamy kije narciarskie przez Internet. Stajemy na baczność ? zginamy rękę w łokciu, mierzymy odległość od końca łokcia do ziemi i dodajemy: dorośli 15cm, dzieci 10 cm. Takim domowym sposobem otrzymamy przybliżoną długość kijów narciarskich, którą możemy zakupić.