Jakie wiązania snowboardowe wybrać i co warto wiedzieć o modelach?
Ważną rolę w snowboardingu poza deską pełni wiązanie snowboardowe. Warto znać modele, aby dopasować je do swojego stylu jazdy. Powinno być ono precyzyjnie dobrane do rozmiaru buta. Jeśli jest za małe lub za duże to rider nie ma odpowiedniej kontroli nad jazdą. Przy odpowiednim dopasowaniu strapy równomiernie rozkładają nacisk na stopę, zapewniając nie tylko wygodę, ale bezpieczeństwo i pełną kontrolę. Ważne jest, by pięta była dobrze osadzona w łyżce wiązania, a palce i pięta idealnie leżały w pedale gazu, co pozwala na swobodne i efektywne sterowanie deską.
Dlaczego wiązania snowboardowe są ważne?
Deska i wiązania snowboardowe to swoisty duet. Sprzęt snowboardowy jest funkcjonalny, gdy jest właściwie ze sobą sparowany. Bez odpowiedniego dopasowania wiązań do deski, snowboard traci swoją funkcjonalność, a jazda staje się znacznie mniej kontrolowana i komfortowa. To, jaki model wybierzemy, zależy przede wszystkim od stylu jazdy. Tu także trzeba wiedzieć, że twardość wiązania jest połączona z umiejętnościami ridera, podobnie jak ma to miejsce w narciarstwie. Na szczęście wybór wiązania nie jest bardzo trudny. Ogólna zasada mówi: że miękkie wiązanie dobieramy do miękkich desek, a twarde, dla prawdziwie wymagających riderów ceniących różne style jazdy.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wiązania?
Rozglądając się za nowymi wiązaniami snowboardowymi, musimy kierować się przede wszystkim kilkoma czynnikami. Po pierwsze flexem, czyli twardością wiązania snowboardowego. Kolejnym istotnym parametrem zapewniającym właściwy komfort jazdy jest rozmiar, który musi pasować do butów. Trzecim czynnikiem niezwykle istotnym jest system mocowania. O co w nim chodzi? Niektórzy producenci mają swój system mocowania, co oznacza, że produkty mogą być kompatybilne w obrębie marki. Sposób mocowania zawsze podany jest na wiązaniu i należy na niego zwrócić uwagę. Najlepiej, gdy mamy wiązanie montowane 4x4. Odrębne mocowanie spotkać możemy w modelach marki Burton.
Modele wiązań snowboardowych
Różnorodność systemów zapinania sprawia, że wiązania snowboardowe dzielą się na charakterystyczne typy. Każdy z nich ma swoje zalety. Oto najpopularniejsze rozwiązania:
Tradycyjne wiązania snowboardowe
To modele zapinane na dwa strapy, czyli paski z pompkami. Niewątpliwie zaletą ich jest prosta konstrukcja, co sprawia, że bardzo łatwo jest dopasować zapięcie do butów. Dzięki temu górny pasek możemy zacisnąć mocniej dla wysokiej stabilizacji podczas jazdy, a dolny nieco mniej dla komfortu stopy. Obecnie wiele modeli posiada konstrukcje, w których dolny pasek, trzymający pace może być używany, jako strap zapinany na czubek buta. Takie rozwiązania spotkamy np. w bazowych wiązaniach snowboardowych marki Raven. Pasek ten pozwala na podwójny sposób zapięcia: jako klasyk i tzw. cap-strap na czubek buta. Takie rozwiązania są uniwersalne, a dzięki temu mogą z nich korzystać riderzy o różnych poziomach umiejętności. Jedną z ważniejszych zalet takich klasycznych wiązań snowboardowych jest dobre trzymanie oraz cena, która przyciąga wielu fanów snowboardingu.
Wiązania snowboardowe typu rear-entry (tylne wejście)
Dla tych, którzy jeżdżą w trudniejszych warunkach, a dodatkowo często zapinają i odpinają wiązania producenci, opracowali wiązania snowboardowe z szybkim zapinaniem. System ten różni się od tradycyjnych wiązań snowboardowych konstrukcją i sposobem zakładania. W systemie rear entry tylna część wiązania, czyli w tym przypadku łyżka jest ruchoma i odchyla się do tyłu, ułatwiając wsunięcie buta snowboardowego w wiązanie. Dzięki temu przedni pasek na palcach wystarczy wyregulować podczas pierwszego założenia. Niektóre z modeli wyposażone są w pasek z możliwością zmiany flexu, który uzyskuje się poprzez odwrócenie strapu. System wiązań typu rear entry spotkamy m.in. np. w wiązaniach snowboardowych marki Nidecker. Supermatic to model, w którym wystarczy włożyć buta, a mechanizm zatrzaśnie się po naciśnięciu pięty. W Nidecker Supermatic usłyszymy charakterystyczne "kliknięcie", które będzie symbolem ekspresowego zapięcia. Co bardzo ważne, Nidecker Supermatic pasuje z niemal każdym butem.
Wiązania typu step-on
Wiązania typu step-on zastąpiły step in, a za ich sukces odpowiada marka Burton. Wiązanie typu step on to zupełnie inny wymiar mocowania butów snowboardowych polegający na punktowym zapięciu buta. Znajdziemy go także w sprzęcie marki Nitro. Jego fenomenem jest połączenie wiązań ze specjalnymi butami snowboardowymi, które bardzo mocno trzymają się wzajemnie, tworząc stabilne połączenie. System polecany szczególnie średnio zaawansowanym i zaawansowanym riderom ceniącym szybką jazdę i zabawę podczas wybranych trików w snowparku.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Pośród najchętniej wybieranych modeli znajdują się te, które są modelami miękkich i średnich typów. Oznacza to mniej więcej fakt, że dają one dobre możliwości do wszechstronnej zabawy. Modele twarde przeznaczone są dla zaawansowanych. Twarde modele wiązań, także w pewnych układach, trikach mogą zbyt mocno trzymać piętę i powodować twarde lądowanie na krawędzie, co niekoniecznie chcemy uzyskać podczas akrobacji.
Podsumowanie: jakie wiązania snowboardowe wybrać?
Podczas doboru wiązania snowboardowego niezwykle ważne są czynniki takie jak: rozmiar, flex czy system mocowania do deski. Jeśli te podstawowe parametry są spełnione, możesz zastanawiać się jakich udogodnień potrzebujesz, by jazda była dla Ciebie komfortowa. Producenci posiadają w ofercie różne systemy zakładania, w tym wiązanie snowboardowe szybko zapinane, które z pewnością umili i skróci czas przygotowania się do zjazdów.
Warto wiedzieć, że wiązania tradycyjne sprawdzą się u osób poszukujących większej kontroli i stabilności, natomiast wiązania rear entry (tylne wejście) to dobry model dla tych, którzy preferują szybkość w przygotowaniu się do zjazdów. Co bardzo ważne najczęściej pasują do nich prawie każde buty, tradycyjnie wiązane czy z systemem BOA.