System BOA w butach narciarskich i snowboardowych - co warto wiedzieć
Buty narciarskie to podstawowy element wyposażenia każdego miłośnika sportów zimowych. Odpowiednie dopasowanie buta do stopy, komfort noszenia oraz funkcjonalność mają bezpośredni wpływ na jakość jazdy i bezpieczeństwo na stoku. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa system BOA, który do tej pory zrewolucjonizował już wiązanie butów snowboardowych, a teraz wkracza także do świata wyposażenia dla narciarzy. W świecie snowboardingu zdobył uznanie, a to przede wszystkim dzięki komfortowi szybkiego zakładania i dopasowania do nogi. Jakie są jego zalety i czy idealne dopasowanie sprawdzi się w obu zimowych sportach? O BOA i innych systemach powiemy krótko w tym artykule.
Czym jest system BOA?
System BOA to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia precyzyjne dopasowanie obuwia do kształtu stopy. Składa się on z cienkiej stalowej linki oraz mechanizmu blokującego, pozwalającego na regulację napięcia linki. Dzięki temu buty narciarskie i snowboardowe z systemem BOA są niezwykle proste w wiązaniu.
Mechanizm blokujący systemu BOA pozwala na regulację napięcia sznurka poprzez przekręcanie pokrętła. Łatwe napinanie i luzowanie sznurka umożliwia precyzyjne dopasowanie obuwia do stopy użytkownika. Dzięki systemowi BOA niezwykle szybko i wygodnie założysz i zdejmiesz buty. Zalety butów z technologią BOA docenią zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy sportów zimowych. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie także w innych rodzajach obuwia sportowego – m.in. w butach przeznaczonych do biegania czy rowerowych, w których liczy się komfort użytkowania.
Zalety systemu BOA
Główne zalety systemu BOA w butach snowboardowych to przede wszystkim łatwe i precyzyjne dopasowanie do stopy. Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne dostosowanie napięcia do indywidualnych potrzeb narciarza. Snowboard inaczej niż narciarstwo cechuje się ciągłym ubieraniem sprzętu, także im mniej mamy do zapinania, za każdym razem tym jest sprawniej. Dlatego też bardzo wielu riderów poszukuje butów opartych o szybkie dopasowanie. Co więcej, eliminacja problemu nierównomiernego docisku przekłada się na większą wygodę podczas jazdy. System BOA charakteryzuje się wyjątkową niezawodnością. Wykorzystanie stalowego sznurka oraz solidnego mechanizmu blokującego gwarantuje długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie sprzętu przez wiele sezonów.
Inne systemy oparte na szybkim dopasowaniu: MOZ, ATOP, TFG
Poza cenionym i znanym systemem BOA producenci mają także inne oznaczenia, które również opierają się o system pokrętła, przypominającego guzik i linki. Pośród takich dopasowań, jak BOA możemy wymienić zapianie m.in.: MOZ, ATOP, TGF. Magiczne pokrętła znajdziemy np. w butach snowboardowych marki Raven, która mocno zyskuje popularność szczególnie na europejskich rynkach. Pokrętła te, różni sposób przekręcania i luzowania linki, jednakże wszystkie tak samo sprawnie działają i są skuteczne w dopasowaniu do nogi ridera.
Funkcjonalność systemu BOA w narciarstwie vs w snowboardingu
System BOA choć doskonale sprawdza się w snowboardingu, niekoniecznie doskonały będzie w narciarstwie. Jednakże, aby utrzymać buty z systemem BOA należy dbać o ich pielęgnację. Linki są bardzo wytrzymałe, metalowe, lecz w przypadku błota czy piasku, mogłoby dojść do utraty sprawnego funkcjonowania. Linki i pokrętło także można wymieniać, a koszt naprawy nie będzie dużym wydatkiem.
Nieco inaczej spraw wygląda w narciarstwie, a powodem jest odmienna konstrukcja butów, choć sposób dopasowania ich jest także i to trzeba podkreślić niezwykle komfortowy. To, co kluczowe w snowboardingu nabiera innego znaczenia w narciarstwie. Tradycyjny system zapięć odpowiada za mocne trzymanie stopy, choć bardziej punktowe. Dodatkowo system BOA zapewnia równomierne trzymanie i dopasowanie butów, natomiast w narciarstwie noga inaczej pracuje. Zastosowanie w butach klamer jest sprawdzone od lat i przede wszystkim trwałe, a sama technika przygotowania do jazdy narciarza sprawia, że nie ma nadmiernej pracy przy zakładaniu sprzętu. Mocny docisk w kluczowych miejscach, siła pracy nóg sprawia, że tradycyjne klamry nadal są preferowanym wyborem dla narciarzy.