Kijki narciarskie to klucz do prawidłowej i bezpiecznej jazdy. To proste akcesorium kryje w sobie wiele zalet. Jednak często narciarze nie wiedzą jak wiele pozytywów ma jazda z użyciem kijków narciarskich. W tym artykule przedstawiamy, dlaczego kije narciarskie są potrzebne.

Kije to stosunkowo niedrogie w całym wyposażeniu narciarza akcesorium, które w znaczący sposób poprawia jazdę. Dobre powinny być odpowiednio dopasowane swoją długością do wzrostu każdego sportowca. Zarówno dzieci, jak i dorośli, wybierając te klasyczne do narciarstwa zjazdowego, powinni mieć to na uwadze, ponieważ zbyt długie będą przeszkadzały, a za krótkie nie spełnią swoich funkcji, a jest ich wiele. O tym, jak wybrać odpowiednią długość pisaliśmy już w naszym poradniku. Nasze wskazówki możesz przeczytać w artykule nt. „Jak dobrać kije narciarskie i jaka jest ich budowa.”

Zalety posiadania kijków

Po pierwsze jazda z ich użyciem zapewnia utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Plecy są bardziej wyprostowane, a dzięki temu nie obciążamy kręgosłupa nadmiernym pochyleniem. Kije zapewniają bezpieczną postawę, równowagę i kształtują dobre nawyki podczas zjazdów.  Dzięki nim możemy w zakrętach ułatwić sobie utrzymanie równowagi podczas jazdy na białym puchu. Bez kijków postawa narciarza jest pozostawiona bez kontroli, a to co często powoduje niewłaściwą jazdę, ryzyko kontuzji.

Drugą zaletą korzystania z nich jest poprawna technika. Oznacza to, że przyczyniają się do rozwoju umiejętności. To jest szczególnie ważne przy bardziej zaawansowanych stylach jazdy. Jazda na nartach to nie tylko praca nóg. Aby odpowiednio balansować, skręcać i pracować należy zaangażować także ręce i całe ciało. Dzięki użyciu kijków narciarskich narciarstwo nabiera właściwego stylu.

Kolejnym argumentem jest przyspieszenie. Kijki w naszych rękach to narzędzie, które pomaga nabrać rozpędu przy rozpoczynaniu zjazdu. Również z ich wsparciem możemy pokonać nierówności na trasie.

Czwartą korzyścią jest to, że kije zapewniają pomoc i bezpieczeństwo. Szczególnie podczas prostych odcinków stoku, płaskiego podjazdu do wyciągu lub podczas zatrzymywania się. A po zakończonym szaleństwie na stoku pomogą nam w szybkim wypięciu butów narciarskich z wiązań. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wsparcia, można na nie liczyć.

Kije narciarskie – nieoceniona pomoc narciarza

Podsumowując ich rolę, należy pamiętać, że na każdym etapie zaawansowania jazdy, czy dla początkującego, czy dla zaawansowanego sportowca te dwa metalowe akcesoria zapewniają stabilność, równowagę i pomoc, które mają istotny wpływ na technikę jazdy każdego narciarza. Jednak wybór odpowiedniej długości ma tu istotne znaczenie.