Narciarstwo to jeden z tych ekscytujących sportów, który poza dużym wysiłkiem energetycznym zapewnia fantastycznie spędzony czas i dostarcza także niezapomnianych wspomnień poprzez podziwianie pięknych krajobrazów górskich. To, co szczególnie cieszy nasze oko, to gdy jesteśmy otoczeni wysokim pasmem pokrytym pięknym białym puchem. Dolomity to jeden z chętnie wybieranych kierunków na narty. Czy tak wysokie pasma górskie są także odpowiednie na wyjazd z całą rodziną na narty? Gdzie pojechać na narty z dziećmi do Włoch?

Kiedy zabrać dziecko na narty za granicę?

Naukę jazdy na nartach z pewnością najlepiej zacząć od jazdy z instruktorem w języku ojczystym. Kilkuletnie dziecko musi najpierw poznać zasady poruszania się na nartach i poczuć się pewnie podczas jazdy, zanim postanowimy wyjechać gdzieś dalej. Małe dziecko wymaga większej uwagi podczas jazdy, a zatem uwaga rodzica powinna być skupiona przede wszystkim na bezpieczeństwie uczącego się.  Ponieważ dzieci zdobywają umiejętności narciarskie w różnym tempie, zasadne będzie poćwiczyć naukę przez co najmniej kilka sezonów, zanim zdecydujemy się pokazać dziecku większe góry i inne możliwości. Aby wybrać się na wyjazd z dzieckiem poza granicę kraju, powinniśmy mieć pewność, że nasz mały narciarz i narciarka poradzi sobie z pokonywaniem trasy i co ważne, będzie miał na tyle wytrwałości, aby się szybko nie znudzić. Trasy we Włoszech są zdecydowanie dłuższe i wymagają od dziecka większej wytrzymałości i także chęci. Aby dobrze przygotować się na wyjazd, pamiętaj także o odpowiednim spakowaniu rzeczy i polisie ubezpieczeniowej. Listę niezbędnych rzeczy łatwo przygotujesz, gdy zapoznasz się z naszym artykułem pt. „Co zabrać na narty”.

Narty z dziećmi w regionie Val Gardena – Seiser ALM

Kiedy w Polsce rozpoczynają się ferie, apetyt na wyjazdy za granicę i jazdę w innych regionach rośnie. Narty we Włoszech to częsty kierunek Polaków nie tylko tych o wysokich umiejętnościach narciarskich, ale także całych rodzin z dziećmi. Choć pasma górskie we Włoszech są wysokie, to zabierając dzieci na narty, nie musimy się obawiać trudnych tras. Jest wiele miejsc i regionów, które można odkryć, aby zabrać tam dzieci.  W tym poradniku opiszemy jeden z nich, który ostatnio mieliśmy okazję poznać.

Urocze Dolomity kierunek Val Gardena, a dokładniej wskazując Seiser ALM Alpe di Siusi (2000 m) to świetna opcja na wyjazd na narty z dziećmi i królestwo dla małych narciarzy. Co bardzo ważne dla rodziców i dzieci kształcących swoje umiejętności – to bardzo duża liczba łagodnych tras oznaczonych na niebiesko, na których można spokojnie i bez stresu się uczyć i szkolić. Zaletą ich jest to, że nawet w okresie ferii zimowych te trasy nie są bardzo zatłoczone co sprawdziliśmy osobiście w sezonie. Jednak to nie wszystko, dla tych dobrze jeżdżących są trasy średnie oznaczone na czerwono, a łączna długość ich to aż 45 km. W tym ośrodku narciarskim mamy bardzo dużo wyciągów, są to zarówno kolejki, jak i wyciągi krzesełkowe i orczykowe. W regionie Alpe di Siusi są także specjalne place dla dzieci oznaczone jako Kids area oraz miejsca dla rodzin Family fun.

W regionie Val Gardena poza Alpe di Siusi z dziećmi pojeździmy także w kilku pobliskich miejscach, które także są idealne dla dzieci o różnych umiejętnościach.

Drugim cudownym kierunkiem jest okolica miasta Selva Wolkenstein (1563 m) z licznymi trasami oznaczonymi na niebiesko, które są łagodne i świetnie nadają się do jazdy dla młodszych narciarzy. W tej miejscowości możemy jednak wyjechać w wyższe partie gór, a tam otwiera się przed nami możliwość jazdy na zdecydowanie trudniejszych odcinkach, również tych najtrudniejszych dla zaawansowanych.

Z dziećmi możemy pojechać do Ortisei St. Ulrich (1236 m). Jest tam snowpark, miejsce dla rodzin Family fun oraz specjalne dla dzieci strefy Kieds Ares. Niebieskie trasy i strefy Kids area znajdziemy także w Monte Pana (1667 m).

Włoskie góry dla najmłodszych narciarzy

Podsumowując, gdzie pojechać na narty do Włoch z dziećmi to na pewno wart odwiedzenia jest ośrodek narciarski Val Gardena. Wybierając się zatem w ten region, możemy spokojnie mieć pewność, że ilość tras nam się nie znudzi, i zawsze będzie możliwość wyboru i zmiany, ponieważ w pobliżu możemy jeszcze znaleźć bogactwo płaskich i bezpiecznych odcinków „niebieskich tras”, na których poradzą sobie młodsi stażem narciarze. By cieszyć się udanym wyjazdem można nabyć odpowiedni sprzęt lub skorzystać z oferty wypożyczalni narciarskiej. Planując aktywny zimowy wypoczynek, warto choć raz zabrać dziecko na wyjazd narciarski za granicę.  Pozwoli to zebrać nowe doświadczenia, a pobyt w tak urokliwych miejscach z pewnością wzmocni miłość do sportów zimowych.