Bez względu na to, jak często wyjeżdżasz na narty, pewne jest, że musisz być do tego sportu właściwie przygotowany. Poza oczywistym sprzętem i ubiorem do jazdy musisz mieć ze sobą całą listę dodatków, bez których jazda może okazać się niemożliwa lub bardzo trudna. Lista rzeczy narciarskich nie jest taka krótka i łatwo o czymś zapomnieć. W szczególności zapoznaj się z naszym artykułem, jeśli to Twój pierwszy wyjazd lub jeśli zabierasz dziecko na narty! Sprawdź, jaką czekistę przygotowaliśmy, abyś mógł szybko i sprytnie się spakować.

Dobry sprzęt narciarski i akcesoria to podstawa

1. Powróćmy do sprzętu. Tu musisz mieć oczywiście narty i buty narciarskie. Pamiętaj, by były dobrze dobrane, bo inaczej zepsują Ci cały wyjazd. A do tego sprzętu koniecznie kije narciarskie, szczególnie jeśli Twoje dziecko szkoli technikę. To jest bardzo istotny element wyposażenia.

2. Odpowiedni ubiór. Kurtka i spodnie, które pozwolą Ci jeździć i będą miały strukturę odporną na przemoczenie, dobrze jest mieć spodnie narciarskie. Poza zewnętrzną odzieżą koniecznie na siebie należy ubrać – ciepły i wygodny strój, najlepiej, jeśli jest to termoaktywna bielizna.

3. Kolejnym niezbędnym elementem ekwipunku jest oczywiście kask na głowę. Może on uratować Ci życie, więc zawsze o nim pamiętaj. W wyborze kasku możesz wybrać modele, które mają dodatkowo szybkę, czyli taki gadżecik, bardzo fajny, by nie kupować osobno gogli.

4. Skoro już o goglach mowa, to bardzo one nam pomagają, gdy wieje wiatr i pada śnieg. Ochrona oczu, którą zapewniają, jest bardzo przyjemna.

5. Rękawice narciarskie. To już must haven na stoku. Nie jest możliwe, byś spędził dłużej niż godzinkę bez dobrych rękawic. Ważne, aby były nieprzemakalne i ciepłe. Jeśli zabierasz dziecko na stok – zabierz też druga parę rękawic! To jest prawie pewne, że będzie potrzebna zmiana, jeśli młody uczestnik, będzie się uczył.

6. Kominiarka to polecany dla każdego ubiór na głowę. Idealny pod kask. Chroni przed zimnem i bardzo dobrze współgra z kaskiem narciarskim. Natomiast dla Twojego dziecka – tworzy dodatkową ochronę na szyję lub także nos.

7. Skarpety – to niezwykle ważne wyposażenie. Nie dasz rady jeździć, jeśli będzie Ci zimno. Zwykłe bawełniane skarpety nie będą odpowiednie. Mogą przemoknąć i mogą sprawić, że buty będą Cię obcierały. Nie bez powodu do tego sportu są stworzone specjalne wysokie i o wiele grubsze skarpety. Muszą ocieplić nogę, ochronić przed zimnem lub śniegiem. Poza tym pomogą, gdy dopasowujesz buta. Gdy zabierasz dziecko – spakuj 2 pary!

8. Krem na wiatr i mróz. Zimowe powietrze i prędkość na stoku mogą wysuszać skórę twarzy i ust. Podczas jazdy i niskiej temperatury mogą pojawić się także odmrożenia. Zawsze warto pamiętać o ochronie skóry, by ją chronić przed mrozem. W słoneczny dzień potrzebny jest także krem z wysokim filtrem. Promienie słoneczne, szczególnie w wysokich górach potrafią poparzyć skórę twarzy.

9. Na wyjazd za granicę – koniecznie polisa ubezpieczeniowa.

Podsumowując

Oto czekista rzeczy na wyjazd na narty:

  1. Narty, buty narciarskie i kijki.
  2. Kurtka i spodnie narciarskie.
  3. Kask na głowę!
  4. Kominiarka.
  5. Rękawice  i to dobre, które zapewnią Ci ciepło.
  6. Skarpety narciarskie, które ogrzeją Twoją stopę!
  7. Możesz zabrać też gogle.
  8. Narty za granicą  ubezpieczenie.
  9. Krem do twarzy na mróz i promienie UV jest bardzo przydatny, szczególnie dla delikatnej skóry dziecka.
  10. Dobry nastrój.