Serwisowanie sprzętu narciarskiego to bardzo ważna czynność, której powinny być poddane nasze narty czy deska. Wszystkie prace wykonywane przez specjalistów pozwolą wydłużyć trwałość, a przede wszystkim zapewnią nam bezpieczeństwo i wydajność szusowania. Poznaj powody, dla których serwis nart jest istotny i warto nim się zainteresować.

Narty po serwisie to lepsza wydajność i bezpieczeństwo jazdy

Pierwszym powodem jest oczywiście bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu. Jeśli jesteś zaawansowanym narciarzem, z pewnością sam ustawisz sobie bezpiecznie wiązania i dokonasz oględzin swojego sprzętu. Pozostawisz w warsztacie narty, jeśli wymagają zalewania ubytków, smarowania ślizgów na gorąco, ostrzenia krawędzi czy nakładania sportowych struktur na ich spody. Jeśli jednak nie masz wystarczającej wiedzy o narciarstwie, udaj się na serwis, aby ocenić stan nart, na których pragniesz jeździć i zostaw je do regeneracji. Bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze, a dobrze naostrzone krawędzie nart sprawiają, że narciarz potrafi przewidzieć reakcję sprzętu niezależnie od panujących warunków, a dzięki temu ryzyko kontuzji czy upadków jest znacznie mniejsze.

Drugi argument to: komfort jazdy. Zależy on nie tylko od warunków, ale również od przygotowania naszych nart do jazdy. Odpowiednio nałożony smar oraz struktura spodu nart i desek pozwalają na płynniejszą jazdę, a co więcej – zwiększa możliwość kontroli nad nartami. A więc przygotowany sprzęt wpłynie na przyjemność z jazdy i poprawi kontrolę nad nartami. To szczególnie ważne podczas stawiania pierwszych kroków i doskonalenia techniki jazdy.

Dla zaawansowanych narciarzy bardzo ważna jest wydajność. To trzeci argument przemawiający za serwisem narciarskim. Optymalna jazda zapewni Ci zadowolenie. Jeśli zależy Ci na szybkim szusowaniu, narty muszą być poddane odpowiedniemu przygotowaniu. Wyczyszczone i dobrze nasmarowane minimalizują opory tarcia na śniegu. Poprzez planowanie i wyrównywanie ślizgu można uzyskać idealną powierzchnię. Najlepsze rezultaty z jazdy możesz osiągnąć dzięki świetnie przygotowanym spodom nart i desek.

Poradzisz sobie lepiej w trudnych warunkach

Bądź zawsze przygotowany do różnych do warunków jazdy. Często panujące warunki na stoku, kopny śnieg, nie pozwalają na odpowiednio przyjemną jazdę (wyjątek stanowi freeride). A co, jeśli Twoje narty nie były do tego przygotowane? Może być tak, że Twój zimowy urlop będzie mniej udany. Narty nie chcą płynnie jechać, ponieważ ich spody nie są odpowiednio przygotowane. Dobry poślizg zapewni Ci np. smarowanie i polerowanie maszynowe nart i desek. Gdy więc wyjeżdżasz na dłuższy wyjazd narciarski, warunki panujące na stoku mogą być bardzo różne. Nie psuj sobie wyjazdu. Jeśli nie jesteś w stanie przewidzieć warunków – wybierz choćby mały serwis narciarski – czyli wyrównanie ślizgu i ostrzenie krawędzi nart.

Serwis nart   skuteczna metoda przeciw zniszczeniom

5. Regeneracja wydłuża trwałość i zapobiega większym uszkodzeniom. Regularny serwis nart pomoże zadbać o Twoje narty i odpowiednio je zabezpieczy. Dzięki tej usłudze specjaliści mogą naprawić uszkodzenia, zanim narta stanie się poważnie zniszczona. Zalewanie ubytków ślizgu, wyrównywanie ślizgu, polerowanie maszynowe to ważne czynności, które pomogą zabezpieczyć nartę i uchronić przed poważnym uszkodzeniem.

Podsumowując: Twoje bezpieczeństwo, optymalna jazda i osiągnięcia na stoku mogą być znacznie na lepszym poziomie, jeśli będziesz korzystał z usług serwisu sprzętu narciarskiego. Każdy narciarz powinien regularnie dbać o stan swojego sprzętu, aby utrzymać go na jak najlepszym poziomie.

Punkty, w których wykonywane są usługi pielęgnacji nart, najczęściej znajdują się przy sklepach ze sprzętem sportowym. Natomiast w miejscowościach górskich raczej znajdziesz miejsca, które są do tego specjalnie przystosowane – i to jest ich podstawowa działalność. Takie sklepy ze specjalizacją w zakresie serwisu narciarskiego, regeneracji sprzętu zimowego możesz odnaleźć w wielu miastach zarówno tych większych: Kraków, Katowice, Łódź czy mniejszych: Krynica czy Zakopane.