Wybierając się na wyjazd narciarski lub snowboardowy jednym z najważniejszych elementów naszego wyposażenia jest kask. Bez względu na wiek, czy umiejętności, kask narciarski powinien być obowiązkowy. Jak prawidłowo dokonać właściwego wyboru i zadbać o bezpieczeństwo naszej głowy podczas jazdy? Oto kilka wskazówek i podpowiedzi.

1. Bezpieczeństwo.

Zwróćmy uwagę na oznaczenia naszego kasku. Wszystkie kaski dopuszczone w Unii Europejskiej powinny posiadać certyfikat bezpieczeństwa [ Norma: EN 1077-07]. Oznacza to, że przeszły pomyślnie testy i są dopuszczone do użytkowania w narciarstwie i snowboardzie. Oznaczenie bezpieczeństwa powinno być widoczne na pudełku lub na kasku. W droższych modelach kasków możemy spotkać się z oznaczeniem o nazwie MIPS czyli Multi Directional Impact Protection System, czyli wielokierunkowy system ochrony przed uderzeniami.

2. Właściwy rozmiar kasku narciarskiego.

Producenci podają rozmiary w centymetrach, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zmierzenie centymetrem obwodu naszej głowy.  Lepiej zwrócić uwagę na podany wymiar,  niż rozmiary: S/M/L czy XL. Duża część kasków narciarskich posiada regulowany zakres obwodu - pokrętło do mikroregulacji, co umożliwi dokładną personalizację. To rozwiązanie spotkamy w kaskach rekreacyjnych, jednak w kaskach dla zaawansowanych narciarzy – czyli w kaskach z grupy race – sposób doboru jest niezwykle precyzyjny - tam nie znajdziemy takiego pokrętła. Najlepszym sposobem jest jednak przymierzenie danego modelu i sprawdzenie jego wygody przed zakupem.

3. Nasze preferencje ubioru.

Dla narciarzy i narciarek lub snowboardzistów lubiących chronić się przed zimnem grubą kominiarką dodajmy do właściwego rozmiaru kilka milimetrów, aby wyeliminować ewentualny dyskomfort, który mógłby powstać podczas mierzenia samego kasku bez naszej ulubionej, ciepłej ochrony głowy.

A tym, którzy mają już zakupione swoje ulubione gogle radzimy, aby podczas doboru i zakupu nowego kasku narciarskiego zabrać je za sobą. Precyzyjniej wówczas dobierzemy oba elementy do siebie. Niektóre modele kasków narciarskich mają przydatny gadżet- jakim jest zapięcie – zaczep na gogle.

Na rynku spotkamy również kaski narciarskie z szybą. Są ciekawym i wygodnym rozwiązaniem. W takim kasku narciarskim, szybkim ruchem ręki możemy odsłonić oczy. Kask narciarski z szybką może być bardzo przyjaznym rozwiązaniem dla osób noszących okulary.

Większość kasków narciarskich posiada system wentylacyjny, który można regulować. Jest to niezwykle cenna funkcja w mroźne dni, kiedy możemy zamknąć taką wentylację dla uzyskania większych właściwości cieplnych.

4. Konstrukcja kasku narciarskiego.

W budowie kasków możemy spotkać trzy rozwiązania:

In Mould – czyli ścisłe połączenie elementów kasku: skorupy, wyściółki oraz ochronnego materiału EPS. Taki kask jest bardzo lekki i odporny na uderzenia.

Hardshell – Technologia, w której pomiędzy materiałem EPS, a skorupą pozostawione są przestrzenie. Taki rodzaj kasku posiada bardzo dobrą wentylację. Do produkcji skorupy często używa się karbonu, kevlaru czy tworzywa ABS. Ich waga jest nieco cięższa niż kasku opracowanego w technologii In Mould.

Hybryda – to połączenie dwóch wymienionych powyżej rozwiązań.