Odpowiedni dobór butów narciarskich dla dziecka jest kluczowym elementem bezpieczeństwa i komfortu uprawiania zimowego szaleństwa na stoku narciarskim.

Prawidłowo dobrane dziecięce buty narciarskie pozwolą na szybki rozwój i doskonalenie techniki jazdy na nartach. Najważniejsze, aby dziecko czuło się w nich wygodnie i pewnie. Warto poświęcić na to troszkę więcej czasu.

Zatem od czego zacząć?

Najmłodsi adepci w wieku 35 lat maja trudności z jasnym przekazaniem informacji o rozmiarze i dopasowaniu butów, również narciarskich.

Pierwszym krokiem jest ustalenie poprawnego rozmiaru stopy dziecka i należy dokonać pomiaru długości stopy w cm np. poprzez odrysowanie na kartce papieru. Do otrzymanego wyniku należy dodać około 11,5 cm i dobrać buty narciarskie o tej długości wkładki.

Sklepy HappySki dysponują specjalną miarką do butów, która umożliwia dokładny i czytelny pomiar.

Odpowiednio dopasowany but nie może być za duży. Często rodzice chcą kupić buty na „kilka” sezonów, czyli za duże. Stanowczo odradzamy takie podejście, ponieważ stopa nie może poruszać się w środku buta. Do jazdy, jak i mierzenia butów zalecamy zakładać jedną dłuższą skarpetę, najlepiej narciarską.

Po założeniu i zapięciu butów należy ustawić dziecko na lekko ugiętych kolanach, pochylone do przodu w pozycji „zjazdowej”, by upewnić się, że but jest dobrze dobrany.

Dla najmłodszych narciarzy producenci oferują modele 1–2 klamrowe, a dla trochę starszych można wybierać spośród modeli butów 3–4 klamrowych. Poza długością stopy mamy możliwość wyboru na chudszą lub tęższą łydkę.