W narciarstwie często spotykamy się z terminem flex. A wybór odpowiednich butów narciarskich jest bardzo ważnym krokiem. Co to jest flex w butach narciarskich i co właściwie nam daje. Jak dobrać odpowiedni flex i jaki to ma wpływ na jazdę na nartach. W tym poradniku omówimy zagadnienie flexu w butach narciarskich.

Flex – co warto wiedzieć

Termin słowa flex w butach narciarskich odnosi się do sztywności i oznacza jego twardość. Opisuje poziom twardości skorupy, która odpowiedzialna jest za wpływ na jazdę narciarza. Dokładniej mówiąc, flex informuje narciarza i narciarkę, jak łatwo będzie mu operować i ugiąć skorupę butów podczas jazdy. Ma to bardzo istotny wpływ na prowadzenie nart. Podaje się go w wartości cyfrowej najczęściej od około 60 do nawet więcej niż 140. Warto wiedzieć, że oznaczenia flexu w butach narciarskich różnią się w zależności od producenta, co oznacza, że buty oznaczone jako flex 60 mogą nieco się różnić w twardości między różnymi markami.

Dlaczego flex jest ważny i jak może wpłynąć na wydajność i satysfakcję z jazdy na nartach?

Flex stanowi kluczowy element wpływający na komfort, kontrolę oraz bezpieczeństwo podczas zjazdów na stoku. Skorupy butów narciarskich wykonywane są w rozmaitych technologiach, zarówno skorupa wewnętrzna, jak i zewnętrzna będzie miała wpływ na twardość buta. Można ogólnie powiedzieć, że im wyższy flex, tym bardziej sztywny jest but, co oznacza, że wymaga większej siły i większych zdolności do zgięcia, a jednocześnie zapewnia on większe przełożenie na zachowanie się nart podczas jazdy. Dzięki sztywności buta narciarz może precyzyjnie przenosić siłę z nóg na narty, co umożliwia bardziej precyzyjne skręty i stabilność. Buty narciarskie o wyższym flex reagują mocniej na ruchy narciarza, co pozwala na dynamiczną jazdę i szybkie skręty.

Z kolei niższy flex oznacza bardziej elastyczny but i o większym komforcie, a zgięcie jego wymaga mniejszej siły, dlatego też taki but jest zalecany osobom o umiejętnościach początkujących. Taki but wówczas jest lepiej dostosowany do początkujących i średnich umiejętności, a jazda nie jest w nim męcząca.

Jak dobrać odpowiedni flex w butach narciarskich?

Wartości flex są różnią się pomiędzy butami narciarskimi.  Kluczowym czynnikiem podczas doboru butów narciarskich z właściwym flexem jest poziom umiejętności. Początkujący narciarze zazwyczaj będą lepiej się czuć w butach o niższym flexie, podczas gdy zaawansowani narciarze zazwyczaj preferują buty o wyższym flexie. Nie bez znaczenia ma też styl jazdy czy masa ciała. Narciarze o większej masie ciała mogą potrzebować butów z wyższym poziomem flex, by zapewnić odpowiednią stabilność nóg podczas jazdy i mieć właściwą kontrolę nad nartami. Oczywiście trzeba podkreślić, że temperatura otoczenia także ma wpływ na twardość. Podczas niskich temperatur na stoku buty narciarskie będą inaczej zachowywały się niż podczas przymiarki w sklepie, będzie je znacznie trudniej ubrać i zapiąć. Jednym słowem, dla zachowania właściwego bezpieczeństwa trzeba odpowiednio dobierać wartość flex. Narciarze ceniący szybką jazdę i o wyższych umiejętnościach potrzebują wyższej sztywności i większego współczynnika flex. 

W celu ułatwienia doboru butów narciarskich przyjmuje się odpowiedni podział, uwzględniając poziom umiejętności jazdy na nartach.

Buty narciarskie damskie

Flex od 60 do 85: narciarka o umiejętnościach początkujących lub ceniąca jazdę rekreacyjną.

Flex od 90 do 110: osoba o dobrym poziomie umiejętności, średnio zaawansowana.

Flex od 110 do 120: doświadczony osoba o bardzo wysokim poziomie umiejętności.

130 i więcej: poziom zaawansowany, zawodowy.

Buty narciarskie męskie

Flex od 70 do 90: osoba początkująca, jeżdżąca okazjonalnie lub lubiąca jazdę rekreacyjną

Flex od 90 do 120: narciarz o dobrych umiejętnościach jazdy

Flex od 120 do 130: narciarz o wysokich umiejętnościach jazdy na nartach

140 i więcej: narciarz zawodowy.

Buty narciarskie dla dzieci

Buty narciarskie dla najmłodszych także posiadają flex. Nie wszystkie jednak mają flex podany w postaci wartości. Modele dla zaawansowanych małych narciarzy posiadają już odpowiednie oznaczenia. W butach dziecięcych wartości flex dla dobrze jeżdżących można określić w przedziale od około 40-60. Z kolei w modelach juniorskich, dobrze jeżdżący junior może zakupić buty z wartością flex od 60-90. Dla juniorów uprawiających wyczynowo narciarstwo flex może być od 90 i więcej.

Flex buta narciarskiego wpływa na komfort jazdy

Podsumowując zagadnienie, co to jest flex w butach narciarskich, należy podkreślić, że jest to wartość określająca sztywność butów, która ma istotny wpływ na komfort i kontrolę podczas jazdy.  Dlatego kupując buty narciarskie, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, a jednym z istotniejszych jest sztywność butów. Wybór odpowiedniego flexu w butach narciarskich jest ważny i powinien być dopasowany, biorąc pod uwagę umiejętności, preferencje oraz indywidualne cechy fizyczne narciarza.  Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać flex w butach narciarskich to dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z doświadczonym sprzedawcą, aby lepiej dopasować model do własnych potrzeb i oczekiwań.