Wybór odpowiedniego sprzętu narciarskiego to kluczowy krok w zapewnieniu sobie udanej i bezpiecznej przygody na stoku. Jednym z najistotniejszych aspektów tego procesu jest kompatybilność pomiędzy butami narciarskimi a wiązaniami. To właśnie harmonijne połączenie tych elementów stanowi fundament każdego zestawu narciarskiego. Buty narciarskie muszą idealnie współgrać z wiązaniami, aby zapewnić stabilność, precyzję oraz odpowiednią reakcję na ruchy narciarza.

Buty narciarskie i wiązania to klucz do bezpiecznej jazdy

Czym tak naprawdę jest kompatybilność butów i wiązań? Czy każde buty narciarskie pasują do wszystkich wiązań? Dlaczego więc tak istotne jest dopasowanie butów do wiązań? Odpowiedź jest prosta: nieprawidłowo dobrany sprzęt może skutkować brakiem możliwości bezpiecznej jazdy, utratą kontroli nad nartami lub zwiększyć ryzyko urazów. Dlatego też każda nabywana rzecz i każde akcesorium powinno być starannie dobrane, aby zapewnić optymalne warunki podczas zimowej aktywności. 

W tym poradniku postaramy się rozjaśnić tajemnicę dopasowania butów i wiązań, zanurzając się w świecie najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w narciarstwie zjazdowym. Przedstawimy w nim wybrane, a jednocześnie najpopularniejsze połączenia.

Klasyczne rozwiązania i pewne trzymanie: podeszwa Alpine

Podeszwy typu Alpine to model o płaskiej podstawie i są one spotykane od dawna w butach narciarskich. Sprawdzają się z tradycyjnymi wiązaniami, które wpinają buty z podeszwą Alpine – norma ISO 5355. Najnowsze modele wiązań narciarskich, choć są zaprojektowane głównie do Grip Walk, także umożliwiają bezpieczne zapięcie butów z podeszwą alpejską i to jest bardzo ich duży plus.

Podeszwy Grip Walk – z myślą o większym komforcie

Obecnie na rynku dominują podeszwy typu Grip Walk. Umożliwiają one lepsze podchodzenie pod stok, a ich spód jest specjalnie wyprofilowany. Można powiedzieć, że to typ rozwiązania będący pomiędzy płaską podeszwą, a podeszwą typu WTR, czyli Walk to ride. Z tym rozwiązaniem spotkaliśmy się już parę lat temu, a dokładniej w sezonie 2017/2018. Podeszwy Grip Walk wpłynęły na zmiany, połączenia nart z butami. Należy wiedzieć, że do butów z Grip Walk należy dopasować odpowiednie do tego wiązanie, które ma markowe oznaczenie i łatwo je rozpoznać po logo. Nowe modele wiązań są w pełni dostosowane pod podeszwę Grip Walk.

Różnorodność i uniwersalność w jednym – wiązania MNC

Miłośnicy sportów zimowych coraz częściej poszukują wyjątkowych rozwiązań, które pozwolą im cieszyć się jazdą na stoku, jak i pełną swobodą poza nim. W świecie sprzętu narciarskiego innowacje są ważne, ponieważ umożliwiają narciarzom eksplorację różnorodnych terenów i stylów jazdy. Wśród takich innowacji spotkamy wiązania typu MNC, które otwierają przed narciarzami nowe możliwości.

Wiązania typu MNC, czyli Multi Norm Certified (certyfikowane dla wielu norm) stanowią prawdziwą rewolucję w świecie narciarstwa. Dla użytkowników oznacza to możliwość współpracy z różnymi rodzajami butów, spełniającymi odpowiednie normy kompatybilności. A więc narciarze, którzy cenią różne dyscypliny, mogą szukać wiązań z symbolem MN, co pozwoli im na zapięcie buta zarówno z podeszwą Alpine (ISO 5355), jak i butami z podeszwą zgodną z normą (ISO 9523). Wiązania te są niezwykle uniwersalne i są bardzo dobrym wyborem dla narciarzy, którzy cenią zarówno jazdę freeride, jak i skiitouring. Co więcej, producenci informują również, że są one także kompatybilne z najnowszymi rozwiązaniami w postaci Grip Walk. Trzeba przyznać, że to jest niezwykłe rozwiązanie, dla tych którzy chcą wykorzystać w pełni możliwości swojego sprzętu.

Jak dopasować buty narciarskie do wiązań?

W trakcie zakupów sprzętu narciarskiego musimy pamiętać o kluczowej zasadzie dopasowania standardów podeszw butów narciarskich do wiązań, które zamontowane są na nartach. Nowoczesne technologie oferują coraz więcej możliwości i wiązania pasują zarówno do podeszw alpejskich jak i Grip Walk, jednak na rynku mamy różne modele i nie wszystkie wiązania pasować będą do każdego buta narciarskiego. Otóż modele nart wyposażone w nieco starsze wiązania będą zapinały albo podeszwę alpejska, albo podeszwę Grip Walk i czasami Alpine. I na to należy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że nasz sprzęt narciarski działa sprawnie, a jazda na nim jest dla nas bezpieczna. W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być też odpowiednia nakładka Grip Walk do butów narciarskich.