Szusowanie po stoku to jedna z tych aktywności sportowych, która dodaje nam sporo energii. Przyjemnie spędzony czas, a do tego piękne widoki. By bezpiecznie jeździć po stoku, poza umiejętnościami potrzebujemy sprawdzonego sprzętu narciarskiego. Co trzeba zrobić, aby dostarczał on nam przyjemności z jazdy? Jak często serwisować narty i snowboard? Jakie usługi są potrzebne do bezpiecznej i przyjemnej jazdy? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile razy w sezonie trzeba zainwestować w serwis narciarski. Wszystko zależy od częstotliwości uprawiania sportu oraz od stanu nart i ewentualnych uszkodzeń.

Jeśli twoja jazda ma charakter rekreacyjny i nie korzystasz często z wyjazdów na stok, to wystarczy przygotować narty raz lub dwa w sezonie. Na to potrzebny jest czas i najlepiej to zrobić przed rozpoczęciem lub na zakończenie sezonu. Konserwacja nart po sezonie jest natomiast ważną czynnością przed ich schowaniem. Podczas przechowywania poza sezonem zimowym zadbaj o to, aby narty były suche i nie chowaj wilgotnych do pokrowca, to pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. 

Jeśli jesteś aktywnym narciarzem, potrzebujesz znacznie częściej przygotować sprzęt do wyjazduMoże to być nawet raz w tygodniu. Wówczas możesz skorzystać z bardziej wymagających form przygotowania nart – jak np. precyzyjne ostrzenie krawędzi nart dyskami ceramicznymi, planowanie i uzupełnianie ubytków ślizgu. Profesjonalny serwis narciarski z odpowiednio nałożoną strukturą zapewni Ci znacznie więcej niż samo wyrównanie i smarowanie ślizgów.

Jakie usługi są potrzebne do komfortowej jazdy?

W celu bezpiecznego szusowania musimy przyglądnąć się naszym nartom. Jazda na nartach to sport ekstremalny. To one i ich stan będą współodpowiedzialne za przyjemną jazdę, ale co najważniejsze za bezpieczną. Aby komfort jazdy był na odpowiednim poziomie – należy sprzęt oddawać do warsztatu, który zajmie się jego profesjonalną regeneracją. Narty, które nie były regenerowane – smarowane i ostrzone, mogą nie spełniać Twoich oczekiwań. A jazda na nich będzie znacznie trudniejsza. Oszczędność, po prostu się nie opłaca.

Ostrzenie nart i desek

Nieprzygotowane do jazdy narty z nienaostrzoną krawędzią ani nie są bezpieczne, ani nie dają przyjemności z jazdy. Dla narciarza taki sprzęt to koszmar. Jazda na takich deskach jest nieporozumieniem i może sprawiać zagrożenie. Narty trzeba dokładnie i precyzyjnie naostrzyć, zarówno z dołu, jak i z boków. Do tej czynności służą specjalne maszyny. Ta czynność nie jest łatwa i wymaga precyzji i doświadczenia pracownika.

Smarowanie spodów nart 

Wydając spore sumy na sprzęt, należy o niego zadbać. Z pewnością niektóre czynności możemy wykonać sami. Jednak smarowanie nart na gorąco i zalewanie ubytków pozostaw specjalistom. Regeneracja nart to trudna czynność, której w domowym zapleczu nie uda Ci się odpowiednio dobrze wykonać. Najlepsze rezultaty z jazdy możesz osiągnąć dzięki świetnie przygotowanym i nasmarowanym spodom. 

Regulacja wiązań narciarskich

Poprawne ustawienie wiązań i dopasowanie do użytkownika mają kluczowe znaczenie podczas szusowania. Nad nartami musisz mieć kontrolę! W serwisie narciarskim możesz wykonać diagnostykę wiązań. Diagnostyka komputerowa wiązań to zadanie dla doświadczonego pracownika i do tego wykorzystujemy specjalne urządzenie. Dla osób rozpoczynających narciarstwo regulacja i ustawienie wiązań narciarskich – poprzez ustawienie siły wypięcia – to podstawa ich bezpiecznej nauki.