Narciarstwo to fascynujący sport i niewątpliwie wpływa on pozytywnie na nasz organizm. To także bardzo przyjemnie spędzone chwile z rodziną lub w gronie znajomych. Nic więc dziwnego, że najmłodsi pragną naśladować dorosłych i zimą chcą szaleć na stoku jeżdżąc na nartach. Jeśli w naszej ekipie pojawią się mali uczestnicy to czas pomyśleć o tym, jak ich zachęcić do aktywności. Przyglądnijmy się tematowi: W jakim wieku zachęcić dziecko do jazdy na nartach?  I jak przygotować dziecko do wyjazdu narciarskiego?

W jakim wieku zachęcić dzieci do narciarstwa?

Jazda na desce i na nartach to nie taka łatwa dyscyplina. Jednak im wcześniej zaczniemy stawiać na deskach pierwsze kroki tym większa szansa, że to pokochamy. W przypadku małych dzieci pierwszy raz możemy je zabrać na stok już około 3-4 roku życia. Owszem bywają i dzieci młodsze. Jednak nie oczekujmy, że trzyletni maluch od razu będzie tym zainteresowany. Dziecko musi chcieć spróbować takiego sportu. Jeśli w wieku 3 lat nie udało się, spróbujmy powtórzyć to za rok. Takie zajęcia powinny być krótkie, bo dziecięca uwaga nie trwa zbyt długo. Z narciarstwem jest podobnie jak z innymi dziedzinami nauki. Im wcześniej, tym nasz mózg lepiej będzie wiedzę przyswajał. Jednak dobra informacja jest taka, że w każdym wieku można się nauczyć jazdy na nartach!

W przypadku dzieci starszych: 6-8 letnich lat to także doskonały czas na naukę. Taki mały narciarz znacznie lepiej potrafi dostosować się do komunikatów i poleceń swojego instruktora. W każdym przypadku pamiętajmy, że pierwsze kroki łatwiej się stawia pod okiem instruktora. Specjaliści od nauki jazdy mają swoje metody, którymi zachęcają do wspólnej zabawy na stoku. I może być to bardzo dobry kierunek.

Jak przygotować dziecko do wyjazdu na narty?

Aby lekcja była udana naszą pociechę trzeba odpowiednio do tego przygotować. Potrzebne są właściwe ubrania: bielizna termoaktywna, kurtka i spodnie narciarskie. Ważne są także dodatki: kask narciarski, nieprzemakalne rękawice i dobre skarpety, które ochronią stopy przed zimnem. Zimowe warunki potrafią zniechęcić do wyjścia na stok, dlatego trzeba dobrze zadbać o ciepłotę ciała.

Dla dzieci koniecznie trzeba zabrać kolejną parę rękawic oraz dodatkowo skarpety. Ubranie pod strój narciarski dziecka najlepiej zastosować zgodnie ze znaną regułą ubioru na cebulkę. I tak elementy odzieży z ociepliną PrimaLoft, a do tego skarpetki z dodatkiem wełny z merynosa ;) mogą być właściwym wyborem, ale nic się nie przejmuj, jeśli masz inne.

Technika narciarza i dobrze skrojony sprzęt

Mając właściwe ubranie trzeba skompletować sprzęt narciarski. Dzieci obowiązkowo muszą jeździć w kasku! Wiadomo: narty dla dzieci i dobre buty narciarskie trzeba im odpowiednio dobrać. I tu pomocne będą specjalistyczne sklepy narciarskie. Wybór dla dzieci sprzętu jest trudnym zadaniem. Jeśli samemu nie mamy wiedzy jak to zrobić, to skorzystajmy z pomocy specjalisty. Sprzęt natomiast najlepiej będzie wynająć lub zakupić. Poza wypożyczalnią świetnym rozwiązaniem będzie sklep ze sprzętem używanym. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze są parametry, a nie kolory i obrazki na sprzęcie. Dzieci szybko rosną, więc poszukajmy takiego miejsca, gdzie będziemy mogli dokonać za rok programu wymiany nart i butów dla dzieci.