Wybór nart na rynku jest bardzo szeroki i może przyprawić o zawrót głowy. Po odpowiedni sprzęt najlepiej udać się do dobrego sklepu narciarskiego i poprosić o fachowe doradztwo.

Jednak, aby odpowiednio dobrać narty, musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: „Jakie mamy umiejętności?”

Narty dla początkujących

Jesteś początkującym narciarzem lub narciarką? Jeżeli zaczynasz swoją przygodę i jest to Twój pierwszy bądź drugi sezon, a twoja jazda jest ostrożna i nie panujesz jeszcze w pełni nad nartami, to producenci przewidzieli dla Ciebie narty miękkie. Takie narty wykonują polecenia narciarza, przy wolnej spokojnej jeździe. Wówczas polecane narty to narty typu allround lub allmountain. Długość nart jaką powinniśmy rozważyć to narty krótsze o około 20–25 cm od Twojego wzrostu. Taka długość nart pozwoli Ci sprawniej panować nad nimi.

Narty dla średnio zaawansowanych

Jeździsz już kolejny sezon, a narty na których jeździsz przy większych prędkościach wpadają w wibrację. Czujesz się pewnie na stoku, wchodzisz na krawędzie, jeździsz szybciej, ale wciąż nie wyglądasz jak alpejczyk z Eurosport. Taki narciarz lub narciarka, posiada już swoje preferencje, także może wybierać z nart typu allround lub allmountain, ale w twardszej konstrukcji typu sandwitch­. Dzięki temu, może osiągnąć szybszą jazdę i większą stabilizację. Większa twardość eliminuje wibracje, przy jeździe na wprost i wpływa na lepsze trzymanie krawędzi w skręcie. Długość nart dobieramy odejmując 15–20 cm od Twojego wzrostu.

Narty dla zaawansowanych

Jeśli Twoja przygoda z nartami trwa już wiele sezonów i sam decydujesz gdzie i jak jedziesz – dla Ciebie polecane są topowe narty męskie lub damskie typu race, allround lub allmountain.